Ndarjet midis demokratëve për luftën Izrael-Hamas po vlojnë në Michigan ndërsa myslimanët e zonës së Detroit ndihen të tradhtuar …

Shumë nga demokratët kryesorë të Miçiganit, duke përfshirë guvernatoren Gretchen Whitmer, morën pjesë në një tubim të madh pro-izraelit në një sinagogë periferike të Detroitit disa ditë pas sulmit vdekjeprurës të Hamasit në vend në fillim të këtij muaji, me disa prej tyre duke kërcyer dhe duke u bashkuar në thirrjet ” Am Yisrael Chai” – Hebraisht për “Populli i Izraelit jeton”.

Asnjëri prej tyre nuk mori pjesë në një tubim në Dearborn aty pranë të nesërmen për të treguar mbështetje për palestinezët në Rripin e Gazës, të cilët po vriteshin ose po dëboheshin nga shtëpitë e tyre nga përgjigja e ushtrisë izraelite.

Lufta midis Izraelit dhe Hamasit ka ndezur tensionet midis hebrenjve dhe myslimanëve në mbarë botën, duke përfshirë zonën e Detroitit, e cila është shtëpia e disa periferive me shumicë hebreje dhe Dearborn, qyteti me përqendrimin më të madh të arabo-amerikanëve në SHBA. Shfaqja e fortë e mbështetjes për Izraelin nga demokratët kryesorë të Miçiganit, megjithatë, ka ofenduar shumë nga mbështetësit e tyre myslimanë dhe mund të ndikojë në mënyrën se si ky bllok kyç voton vjeshtën e ardhshme në shtetin e fushëbetejës presidenciale.

“Do të ketë një përpjekje për të mos mbështetur njerëzit që nuk na kanë mbështetur. Njerëzit për të cilët kemi votuar për një kohë kaq të gjatë – njerëz të cilëve u kemi ndihmuar, u kemi dhuruar dhe kemi punuar në fushatat e tyre”, tha Adam Abusalah, një palestinez amerikan 22-vjeçar nga Dearborn.

Në Dearborn, i cili kufizohet me Detroitin, gati gjysma e rreth 110,000 banorëve pretendojnë prejardhje arabe. Mijëra arabo-amerikanë të tjerë jetojnë diku tjetër në kontenë Wayne, duke përfshirë Hamtramck-un, i cili është qyteti i parë me shumicë myslimane në vend dhe ka një këshill të qytetit tërësisht mysliman.

Pasi Donald Trump fitoi Michiganin me më pak se 11,000 vota në 2016, Wayne County dhe komunitetet e tij të mëdha myslimane ndihmuan Joe Biden të rimarrë shtetin për demokratët në 2020 me një diferencë afërsisht 154,000 votash. Biden gëzoi një avantazh afërsisht 3 me 1 në Dearborn dhe 5-1 në Hamtramck, dhe ai fitoi Wayne County me më shumë se 330,000 vota.

Demokratët kanë përfituar në mënyrë të ngjashme nga mbështetja e madhe e zonës së Detroitit në nivel shtetëror, duke rifituar kontrollin e plotë të Legjislaturës ndërsa tashmë kanë mbajtur rezidencën e guvernatorit vitin e kaluar për herë të parë që nga viti 1983.

Dhjetë milje (16 kilometra) në veri të Dearbornit është Southfield, i cili është shtëpia e një prej komuniteteve të lulëzuara hebreje të zonës dhe ku rreth 2,500 njerëz u mblodhën më 9 tetor për mitingun pro-izraelit. Midis tyre ishin një nga demokratët e Miçiganit, duke përfshirë Whitmer, Senatorin amerikan Gary Peters, dy anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, sekretarin e shtetit dhe prokurorin e përgjithshëm të shtetit.

Whitmer i tha turmës se “ne qëndrojmë me Izraelin” dhe se “Izraeli ka të drejtë të mbrohet”.

Ajo gjithashtu pranoi vuajtjet palestineze në një përgjigje me email javën e ardhshme, duke thënë për Associated Press, “Në Michigan, ne kemi kaq shumë familje që po ndiejnë traumën dhe po vajtojnë humbjen e jetëve izraelite dhe palestineze. Forca jonë si shtet është aftësia jonë për t’i bashkuar njerëzit për të kaluar kohë të vështira.”

Robyn Lederman, një avokat hebre nga West Bloomfield Hills, i cili jetoi në Izrael për tetë vjet, tha se shfaqje të tilla mbështetjeje janë të rëndësishme për komunitetin e pikëlluar hebre. Ajo tha se familja e saj mësoi përmes mediave sociale më 7 tetor – ditën kur militantët e Hamasit sulmuan Izraelin jugor, duke vrarë më shumë se 1400 njerëz dhe duke rrëmbyer më shumë se 200 të tjerë – se një grua e re izraelite që familja e saj priti në vitin 2012 ishte zhdukur. Menjëherë pas kësaj, ata mësuan se gruaja, 25-vjeçarja Maya Puder, ishte një nga më shumë se 260 personat që u vranë gjatë një festivali muzikor në natyrë.

“Kjo ka sjellë në ballë se ku njerëzit qëndrojnë bazuar në reagimin e tyre,” tha Lederman. “Më shumë njerëz duhet të marrin një qëndrim që është kundër terrorit kundër Izraelit dhe hebrenjve.”

Udhëheqësit demokratë të shtetit nuk ishin veçanërisht në mesin e qindra njerëzve që dolën në mitingun pro-palestinez të 10 tetorit në një qendër të arteve interpretuese në Dearborn. Tre përfaqësues të shtetit demokrat folën në ngjarje dhe biznesmeni Nasser Beydoun, një kandidat demokrat për Senatin e SHBA, familja e të cilit emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Libani, thirri në mënyrë specifike Whitmer, Peters dhe toger guvernator Garlin Gilchrist II për mungesën e ngjarjes.

“Ata nuk janë këtu me ne sot sepse ishin të zënë duke kërcyer dje,” tha Beydoun ndërsa turma përshëndeti. “Unë dua që ju ta mbani mend atë.”

Dallimet mbi atë që po ndodh në Izrael dhe Gaza u zbuluan në Legjislaturë, ku demokratët janë ndarë në lidhje me rezolutat pro-izraelite si ato që disa legjislatura të tjera shtetërore kanë miratuar me pothuajse unanimitet.

Në Dhomën e Përfaqësuesve, një rezolutë pro-izraelite që u prezantua me mbështetjen dypartiake nuk pritet të kalojë më për shkak të kundërshtimeve nga disa demokratë. Abraham Aiyash, kreu i katit demokrat në dhomë, e kundërshtoi me forcë rezolutën. Aiyash, i cili u rrit në Hamtramck pasi prindërit e tij emigruan nga Jemeni, tha se “nëse do të dënojmë terrorin, ne duhet të dënojmë terrorin dhe dhunën që populli palestinez ka duruar për dekada”.

Senati i shtetit zgjodhi të shkruajë rezolutën e tij pasi Dhoma e Përfaqësuesve ngeci për më shumë se një javë. Ai u prezantua nga ligjvënësi i vetëm hebre i dhomës, Jeremy Moss, dhe u miratua lehtësisht me mbështetjen dypartiake.

Moss, një demokrat, distrikti i të cilit përfshin Southfield dhe komunitete të tjera të mëdha hebreje, kritikoi ato që ai i quajti “përgjigje nxitëse nga demokratët e Dhomës për të drejtën e Izraelit për të ekzistuar”. Ai i tha AP se ishte e rëndësishme të qëndronim “në solidaritet me një komunitet që është vërtet i lënduar”.

Situata në Michigan pasqyron tensione më të gjera në të gjithë Shtetet e Bashkuara, me mosmarrëveshje më të vogla që janë shfaqur midis zyrtarëve shtetërorë dhe lokalë në Karolinën e Veriut, Ohio, Wisconsin dhe Kaliforni.

Në Kongres, lufta i ka detyruar demokratët të kthehen në një vend të njohur ku po testohet historia e besnikërisë së pakushtëzuar ndaj Izraelit. Biden dhe zyrtarë të tjerë të lartë amerikanë kanë premtuar mbështetje të gjerë për qeverinë izraelite. Por disa në krahun progresiv të partisë, duke përfshirë edhe deputeten amerikane Rashida Tlaib nga Detroit, kanë bërë thirrje për armëpushim dhe një rivlerësim të ndihmës ushtarake të SHBA-së për Izraelin mbi shqetësimet se ajo mund të përdoret për të kryer krime lufte.

Tlaib është e vetme palestineze amerikane në Kongres dhe gjyshja e saj ende jeton në Bregun Perëndimor. Ajo është kritikuar gjerësisht nga anëtarët e të dy partive – duke përfshirë edhe demokratët e Miçiganit – të cilët thonë se ajo nuk e ka fajësuar në mënyrë eksplicite Hamasin për sulmin e 7 tetorit.

“Ne jemi në një mjedis politik vërtet të tensionuar dhe unë mendoj se liderët duhet të projektojnë qetësinë dhe të lehtësojnë këto tensione,” tha Moss, distrikti i të cilit Tlaib përfaqëson pjesërisht. “Ka qenë shumë shqetësuese të shoh përgjigjet nga kongresmenja ime për këtë që mendoj se i kanë rritur tensionet.”

Këto tensione janë të dukshme. Shumë u frikësuan nga më e keqja kur mësuan se një drejtuese sinagoge në Detroit, Samantha Woll, u gjet e vrarë me thikë jashtë shtëpisë së saj. Policia ka thënë që atëherë se nuk ka gjetur asnjë provë të antisemitizmit si motiv, por vrasja e saj megjithatë ka ngjallur shqetësime për njerëzit që kryejnë krime të urrejtjes në zonë.

Një burrë 41-vjeçar u arrestua më 12 tetor pasi kërcënoi në mediat sociale se do të shkonte në zonën e Dearborn për të “gjuajtur palestinezët”, sipas policisë. Disa ditë më vonë, komuniteti dhe udhëheqësit fetarë u mblodhën jashtë stacionit të policisë në Dearborn, ku kritikuan Biden dhe demokratë të tjerë për neglizhencën e komuniteteve myslimane dhe arabo-amerikane.

“Në vitin 2024, demokratët do të kenë një problem me arabo-amerikanët. Për një kohë të gjatë, ata kanë izoluar zërat arabo-amerikanë brenda partisë. Ata kanë izoluar perspektivat e arabo-amerikanëve. Dhe për këtë çështje specifike, ata kanë mohuar madje edhe njohjen e të drejtave të njeriut të palestinezëve”, tha për AP deputeti i shtetit demokrat Alabas Farhat, nga Dearborn.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post BE-ja godet Italinë: Një eurotaksë e re për qytetarët dhe bizneset …
Next post Ish-Presidenti Donald Trump përplaset me gjyqtarin …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura