Ish-Presidenti Donald Trump përplaset me gjyqtarin …

Salla e gjyqit nuk është një vend për tubime politike deklaroi Donald Trump-it, ku ju desh t’i rikujtonte disa herë gjyqtarit në gjyqin e manipuluar. Ndërkohë, ish-presidenti i SHBA-së po hedh sërish kundërakuza ndaj të gjithë të përfshirëve.

Në një seancë të diskutueshme dhe nganjëherë të nxehtë, ish-presidenti i SHBA Donald Trump dëshmoi në gjyqin e tij për nje mashtrim. 77-vjeçari Trump e bëri të qartë se nuk ishte i gatshëm të merrte një vend të dytë në gjykatën e Nju Jork-ut dhe të shmangte sulmet e mprehta ndaj gjyqësorit. Gjykatësi Arthur Engoron e udhëzoi vazhdimisht Trump të hënën që të përmbahej nga “fjalimet” e gjata në sallën e tij të gjyqit: “Ky nuk është një tubim politik, kjo është një sallë gjyqi”. Trump duhet t’u përgjigjet drejtpërdrejt pyetjeve të prokurorit. “Nuk dua të dëgjoj gjithçka që ky dëshmitar ka për të thënë”, tha gjyqtari.

Por Trump nuk u impresionua nga zemërimi në rritje i Engoron dhe sulmoi gjyqtarin, gjyqësorin amerikan, Partinë Demokratike dhe Prokuroren e Përgjithshme të Nju Jorkut, Letitia James, e cila ishte gjithashtu e pranishme. Ajo është një ushtare e Partisë Demokratike që duhet të ketë turp: “Ajo është mashtruesi”. James thjesht po përpiqet të ndërhyjë në fushatën zgjedhore. Trump dëshiron të rizgjedhet President i SHBA për republikanët vitin e ardhshëm. Në një moment ai tha: “Ky është një gjyq shumë i padrejtë. Shpresoj që publiku të shikojë.”

Në çështjen civile, prokurorët akuzojnë Trumpin, djemtë dhe punonjësit e tij se kanë manipuluar vlerën e Organizatës Trump për vite me radhë për të marrë kredi më të lira dhe kontrata sigurimesh. Gjykatësi Engoron e kishte konfirmuar tashmë këtë para gjyqit – procedurat tani janë kryesisht për përcaktimin e dënimeve të mundshme dhe disa akuzave të tjera.

Prokurorët kërkojnë 250,000,000 dollarë

Trump nuk kërcënohet me një dënim me burg ose një ndikim të drejtpërdrejtë në ofertën e tij për presidencën në gjyq, por një dënim mund t’i shkaktojë atij dëme të mëdha biznesi. Prokurori i Përgjithshëm James dëshiron të sigurojë që Trump duhet të paguajë 250 milionë dollarë amerikanë (rreth 239 milionë euro) dhe nuk i lejohet më të bëjë biznes në Nju Jork. Është e paqartë nëse ai gjithashtu do të duhet të heqë dorë nga prona të tilla si Kulla e tij e famshme Trump në Nju Jork nëse dënohet.

Trump, i veshur me një kostum të errët dhe një kravatë blu, sulmoi në mënyrë të përsëritur gjyqtarin Engoron. Ai është po aq i njëanshëm sa James. “Ju nuk dini asgjë për mua, por besoni atë sharlatanin politik atje,” u ankua ai, duke treguar drejtimin e Xhejmsit të pranishëm. Prokurori Kevin Wallace e pyeti Trumpin në mënyrë të vërtetë: “Gati?” – “U krye,” u përgjigj ai.

Siç pritej, Trump i mohoi akuzat se ai kishte manipuluar vlerën e pronave dhe bizneseve të tij . Një numër i pronave të tij, duke përfshirë klubin e tij Mar-a-Lago në Florida, vlejnë shumë më tepër sesa njiheshin publikisht dhe u nënvlerësuan nga gjykata. Për më tepër, nuk pati dëme, bankat kishin marrë mbrapsht kreditë e dhëna: “Të gjithë i morën paratë e tyre plotësisht”, tha Trump.

Disa nga fëmijët e Trump kishin dëshmuar kohët e fundit. Donald Jr. dhe Eric mohuan çdo akuzë në gjykatë dhe thanë se nuk kishin asnjë lidhje me kontabilitetin dhe faturimin e Organizatës Trump.

Çështje gjyqësore apo debat televiziv?

Në disa pjesë të dëshmisë së tij, Donald Trump u soll në sallën e gjyqit sikur të ishte në një debat televiziv. Engoron paralajmëroi në mënyrë të përsëritur avokatin mbrojtës të Trump, Christopher Kise se ai duhet ta vendosë mandatin e tij “nën kontroll”. Përndryshe kjo do të ndikonte negativisht në vlerësimin e deklaratës së tij. Kur mbrojtësit e Trump kundërshtuan, Engoron i urdhëroi ata të ulen.

Prokurori Wallace çuditërisht shpesh e lejonte ish-presidentin të bënte atë që bëri, edhe pse Trump e qortoi vazhdimisht atë sikur të ishte eprori i tij. Prokuroria, tha Trump gjatë marrjes në pyetje, nuk kishte asgjë kundër tij: “Duhet të keni turp, por vazhdoni”. Në një moment, Trump e pyeti gjyqtarin nëse mund të lexonte një tekst që me sa duket kishte për qëllim ta shfajësonte atë. Kur Engoron e mohoi këtë me fjalët “jo tani”, Trump u përgjigj në mënyrë sarkastike me fjalët “Jam i tronditur”.

Për shkak të gafave të shumta verbale nga Trump, i cili ishte personalisht i pranishëm në gjyq disa herë, gjyqtari Engoron e kishte kërcënuar më parë me pasoja të rënda, kishte vendosur gjoba të vogla dhe ndalim për shpifjen e punonjësve të gjykatës.

Trump është kandidati më premtues për nominimin presidencial republikan në zgjedhjet e një viti. Sipas shumë vëzhguesve, ai po e përdor gjykimin si reklamë zgjedhore dhe vazhdimisht pretendon se gjyqi është pjesë e një fushate politike kundër tij. Gjatë deklaratës së të hënës, zemërimi i Trump se pasuria e tij po nënvlerësohej u shpreh vazhdimisht. Ai thotë: “Njerëzit nuk e dinë se çfarë kompanie të mirë kam ndërtuar”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ndarjet midis demokratëve për luftën Izrael-Hamas po vlojnë në Michigan ndërsa myslimanët e zonës së Detroit ndihen të tradhtuar …
Next post VIDEO/ Rama dje: Nuk do të ndërtohen kampe refugjatësh – Sot zihet ngushtë dhe vazhdon të mohojë dhe mashtrojë Shqiptarët …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura