Venezuela, po kryen “veprime të menjëhershme” – Gjithçka është gati për aneksimin e Guajanës …

Gjithçka që na duhet është një fitil për t’i vënë zjarrin fuçisë së barutit të Amerikës së Jugut, ku presidenti venezuelian Nicolás Maduro , duke u përballur me një krizë të pashembullt, po përpiqet të qetësojë njerëzit duke u premtuar se do t’u kthejë Esequibo-n , territorin e pasur me naftë që i përket. Guajana . Diktatori pretendon se zona i përket atij (pak si Putin me Ukrainën ), dhe kështu të dielën e kaluar ai thirri një referendum që është vetëm një hap drejt aneksimit.

Sipas tij, ishte “faza e gjashtë për ripushtimin e Guajana Esequiba”. Ndërkohë, kanë ndodhur një sërë “ veprimesh të menjëhershme ” të cilat rrisin mundësinë e një konflikti në zonë edhe me përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që mbështesin sovranitetin e Guajanës. Ka qenë Paolo Manzo që i ka rreshtuar njëri pas tjetrit .

Delfini i Chavez-it fillimisht u dha një ultimatum tre-mujor kompanive të huaja të naftës që tashmë operojnë në rajon, Exxon Mobil para së gjithash, për t’u larguar, ndërsa u dha “licenca” kompanisë shtetërore të naftës PDVSA dhe Corporacion Venezolana de Guayana, një publik venezuelian. konglomerat metalurgjik për shfrytëzimin e naftës, nxjerrjen e gazit, arit dhe diamanteve në Esequibo. Dhe pastaj ka të gjitha një sërë emërimesh të cilat, nëse do të nevojitej diçka, demonstrojnë se si Maduro nuk është më thjesht një president, por është një diktator në të gjitha aspektet.

Mjafton të thuhet, për shembull, se ai dha urdhër që të printohen “menjëherë” hartat e reja të Venezuelës që të shfaqen në të gjitha shkollat, zyrat publike dhe universitetet: nga sot kushdo që publikon qoftë edhe një meme në internet me një hartë të Venezuelës pa Esequibo rrezikon një gjobë prej 1000 deri në 100 mijë dollarë .

Nga pikëpamja organizative, për të aneksuar rajonin në Venezuelë, Maduro krijoi një Komision të Lartë për Mbrojtjen e Guayana Esequiba , të udhëhequr nga Delcy Rodríguez. Më pas, ai i dorëzoi Jorge Rodríguez, vëllait të Delcy, një ligj të ri organik për mbrojtjen e Guayana Esequiba , në mënyrë që Parlamenti Chavista që ai kryeson ta miratonte atë (të bërë tashmë dje) dhe që duhet të zbatohet nga e mërkura e ardhshme. Zona e re Operative e Mbrojtjes Globale e Esequibo u botua gjithashtu në Gazetën Zyrtare , e cila varet ushtarakisht nga “Rajoni i Mbrojtjes Strategjike Globale të Guajanës” të Tumeremo, në shtetin e Bolivarit. I emëruar si autoriteti i vetëm i territorit që do të aneksohet është gjeneralmajor Alexis Rodríguez Cabello, kushëriri i numrit dy të regjimit Diosdado Cabello, i kërkuar në SHBA për trafik droge ( 10 milionë euro shpërblim ).

Përgjigja e Guajanës ishte e menjëhershme, sepse ” Maduro është një udhëheqës despotik dhe liderët despotikë janë të vështirë të parashikohen”, tha Ministri i Jashtëm Hugh Hilton Todd. Për këtë arsye, zbulon gazeta , presidenti Mohamed Irfaan Ali fillimisht kontaktoi Këshillin e Sigurimit të OKB-së, i cili do të trajtojë krizën me dyer të mbyllura sot dhe më pas telefonoi Sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken , i cili i shprehu “mbështetjen e pakushtëzuar” të Uashingtonit. sovranitetin e vendit të tij.

Më në fund, dje forca e vogël mbrojtëse e Guajanës (gjithsej 6 automjete të blinduara dhe një grusht avionësh dhe helikopterësh, njëri prej të cilëve u zhduk pardje në Esequibo, ndoshta për shkak të motit të keq), kreu një stërvitje me Komandën Jugore të Shtetet e Bashkuara . Nga ana e tij, Maduro komentoi “një provokim nga Georgetown për të quajtur SHBA një kërcënim për paqen”.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Gazetarja publikon letër-thirrjen e Çerçiz Topullit drejtuar gjithë patriotëve shqiptarë …
Next post Peshkopët revoltohen kundër Papa Françeskut: “Kjo është blasfemi” – Tani pontifikati është vërtet në krizë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura