Peshkopët revoltohen kundër Papa Françeskut: “Kjo është blasfemi” – Tani pontifikati është vërtet në krizë …

Dihej që në fillim se Papa Françesku do të ishte një pontifik “kundër grurit”.

Në luftën e përjetshme të Vatikanit mes konservatorëve dhe progresistëve ishte ai që mbizotëroi dhe veprimet e tij tani shihen nga një pjesë e madhe e kishës si një devijim i papranueshëm. Hapja ndaj priftërisë femërore, bekimi për çiftet homoseksuale, përqafimi i botës LGBT… Ndoshta synimi ishte të zgjerohej Kisha, të hapej, të ktheheshin besimtarët duke pasur parasysh hemorragjinë e dekadave të fundit.

Operacioni, megjithatë, duket se nuk po funksionon.

Nuk është rastësi që agnostikët, ateistët dhe të majtët në përgjithësi e pëlqejnë kaq shumë dhe pak Papa Françeskun mes atyre që shkojnë në kishë. Papa tani e gjen veten duke u përballur me shumë telashe pas botimit të “Fiducia supplicans”, Deklaratës së Dikasterit për Doktrinën e Besimit, e cila hapi bekimet e çifteve “të parregullta” dhe të të njëjtit seks.

Dhe tani janë peshkopët ata që po rebelohen.

Në fakt, më 21 dhjetor, Konferenca e Peshkopëve Katolikë Romakë në Ukrainë lëshoi ​​një shënim në të cilin nënvizonte se “dokumenti po trajtonte situatën e çifteve burrë-grua të parregulluara në mënyrë sakramentale dhe çiftet homoseksuale në të njëjtën mënyrë. Të dyja situatat janë në një gjendje mëkati të rëndë, – shkruajnë ata, prandaj, – ne shohim rrezikun e formulimeve të paqarta që shkaktojnë interpretime të ndryshme midis besimtarëve. Ajo që na mungonte në dokument është se Ungjilli i thërret mëkatarët në konvertim dhe pa një thirrje për të lënë jetën mëkatare të çifteve të të njëjtit seks, bekimi mund të duket si miratim.”

Peshkopët ukrainas janë në shoqëri të mirë, me ata të Nigerisë (“nuk ka mundësi në Kishë për të bekuar sindikatat dhe aktivitetet midis njerëzve të të njëjtit seks”), Malavi (“ne vërtetojmë se, për arsye baritore, bekime të çdo lloji dhe bashkimet homoseksuale të çfarëdo lloji nuk lejohen”), Zambia, Filipinet dhe shumë vende të tjera në botë.

Peshkopi spanjoll Ignacio Munilla kujtoi se si “Ungjilli na fton të bekojmë të gjithë ata që hapen ndaj dhuratës së Perëndisë, madje edhe ata që përjetojnë situata të parregullta emocionale; ndërsa nuk na jep asnjë fuqi për të bekuar bashkimet e tyre në kundërshtim me planin e Zotit.” Të tjera të gjera erdhën nga Shtetet e Bashkuara dhe, mbi të gjitha, nga kardinali Gerhard Midler, ish-prefekt i Doktrinës së Besimit, i cili e përkufizoi dokumentin e Françeskut si një tekst “vetëkontradiktor”, sepse nëse nga njëra anë thuhet se ai lloj nuk mund të miratohet për bashkim, nga ana tjetër pranon një lloj bekimi për çiftet “të parregullta”. Me pak fjalë, papati i Françeskut nuk është dukur kurrë kaq në krizë sa në këtë fazë. Dhe rebelimi i peshkopëve është një shenjë e qartë e kësaj.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Venezuela, po kryen “veprime të menjëhershme” – Gjithçka është gati për aneksimin e Guajanës …
Next post Përgjimet që po e fusin në telashe Zelensky, ky mund të jetë fundi për të …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura