VIDEO/ Ish-Prokurori i Përgjithshëm,Bill Barr: Donald Trump, nuk mendoj se do ta çojë vendin përpara, nëse rizgjidhet President …

Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Bill Barr, tha se ish-presidenti Donald Trump nuk do ta çonte vendin përpara nëse rizgjohej për mandatin e dytë në vitin 2024.

Gjatë një interviste me Fox News të shtunën, zoti Barr paralajmëroi se një mandat i dytë i Trump do të ishte një “presidencë ndëshkuese” dhe joproduktive për shkak të stilit të tij të qeverisjes.
“Një nga arsyet pse jam kundër Trump si kandidat është sepse nuk mendoj se ai do ta çojë vendin përpara”, tha zoti Barr.

“Jam i shqetësuar… stili i tij i qeverisjes, vazhdimi i tij për të zemëruar dhe zhgënjyer kundrejt një qasjeje konstruktive për zgjidhjen e problemeve tona, do të jetë kaotik dhe nuk do të arrijë shumë,” shtoi ai. “Ai do të jetë një president i çalë.”

Zoti Barr shërbeu në administratën Trump nga viti 2019 deri në vitin 2020, por është bërë një kritik i shpeshtë i ish-presidentit pas largimit nga detyra dhe ka hedhur poshtë pretendimet për mashtrime zgjedhore të vitit 2020.

Kur u pyet për këshillën e tij për një prokuror të ri të përgjithshëm për një administratë të dytë potenciale të Trump, zoti Barr tha se personi duhet të sfidojë Trump nëse është e nevojshme, veçanërisht në rast të “abuzimit të mundshëm të pushtetit qeveritar”.

“Ai duhet të jetë i gatshëm të thotë jo dhe të japë dorëheqjen,” tha ai. “Trump e ka bërë të qartë se ai do t’i përgjigjet asaj që ai e konsideron qasjen e krahëve të majtë ‘nuk ka pengesa’ duke luftuar zjarrin me zjarr. “Çfarëdo taktike që ata përdorin, ne do të përdorim”.

“Trump ka nevojë për njerëz rreth tij, të cilët do ta shtyjnë dhe do ta ndihmojnë për ta mbajtur atë në drejtimin e drejtë dhe të ngushtë”, tha ai.

Në intervistë, z. Barr shprehu mbështetjen e tij për kandidatët e tjerë republikanë për nominimin e GOP të vitit 2024. Ai emëroi ish-ambasadoren e OKB-së Nikki Haley si një nga kandidatët që mund të mundte Presidentin Biden dhe të bashkonte vendin.

Ekzaminimi i veprimeve të ndërmarra nga Barr si Prokuror i Përgjithshëm ngre më shumë pyetje sesa përgjigje.

“Ka shumë vëmendje që i kushtohet sondazheve që e tregojnë atë dy ose tre pikë përpara Bidenit. Por shumë pak vëmendje po i kushtohet sondazheve që tregojnë se disa nga kandidatët e tjerë, si Haley, mundin Biden me 17 pikë,” tha zoti Barr. “Një kandidat republikan që është në gjendje të fitojë një fitore vendimtare do të jetë shumë më i pozicionuar se Trump për ta çuar vendin përpara.”

Përveç kësaj, zoti Barr fajësoi demokratët radikalë për krijimin e situatës aktuale.

“Unë jam gjithashtu i tmerruar nga perspektiva e presidencës Biden. Mendoj se lojtarët më të rrezikshëm në fushë kanë qenë për dy dekadat e fundit, e majta demokratike – e majta radikale – ata kanë krijuar Trumpin dhe vazhdojnë t’i japin frymë atij. Dhe ata e kanë këtë taktikë pa ndalim. Dhe Biden në thelb i ka lehtësuar dhe mundësuar ato. Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu ku jemi.”
“Personi i fundit”
Kjo nuk është hera e parë që zoti Barr flet kundër një presidence tjetër të Trump.
Në maj, ndërsa promovonte librin e tij të ri “Një gjë e mallkuar pas tjetrës: Kujtimet e një prokurori të përgjithshëm” në Cleveland, zoti Barr tha se do të ishte një “tragjedi” nëse Presidenti Trump fitonte nominimin presidencial republikan në 2024. Por ai shtoi se nuk mendon se do të ishte kështu.

Kur u pyet nga Geraldo Rivera i Fox News në këtë ngjarje nëse ai besonte se ish-presidenti ishte i përshtatshëm për të mbajtur postin, zoti Barr u përgjigj se presidenti i 45-të do të ishte “personi i fundit” që mund të ekzekutonte dhe arrinte politikat që ai promovon.

Pavarësisht nga argumentet e zotit Barr, sondazhet e shumta të kohëve të fundit tregojnë se Presidenti Trump kryeson përpara Presidentit Biden, me ditën e zgjedhjeve 11 muaj larg.

Në sondazhin më të fundit nga Morning Consult për Bloomberg News, Presidenti Donald Trump kryeson Presidentin Joe Biden në shtatë shtete kyçe me 5 pikë përqindjeje.
Brenda GOP, Presidenti Trump kryeson me një diferencë të madhe kundër të gjithë kandidatëve të tjerë. Një sondazh kombëtar i Reuters dhe Ipsos i publikuar më 13 dhjetor zbuloi se 61 përqind e republikanëve mbështesin Presidentin Trump.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post ANALIZA/ Kosova në NATO …
Next post Të vritet Berisha, varet PD, ekzekutohet opozita, të vjedhin Ramëvelinjtë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura