VIDEO/ Policia e Denverit po heton kërcënimin dhe “mashtrimin” që u krijua ndaj gjyqtarëve të Kolorados pas vendimit të Trump, ku FBI është e “vetëdijshme” …

Zbatimi i ligjit vendor dhe federal po hetojnë një “raport mashtrimi” ndaj kërcënimeve të bëra kundër gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë të Kolorados, të cilët kohët e fundit vendosën se ish-presidenti Donald Trump nuk mund të paraqitet në fletëvotimet kryesore të shtetit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Departamenti i Policisë së Denverit tha se zbatimi i ligjit i’u përgjigj rezidencës së një drejtësie më 21 dhjetor në mbrëmje “në atë që duket se është një raport mashtrimi”.

“Gjithçka u kontrollua qartë dhe ne po vazhdojmë të hetojmë këtë raport. Për shkak të konsideratave të sigurisë dhe privatësisë dhe hetimeve në vazhdim, ne nuk jemi në gjendje të japim ndonjë informacion shtesë në këtë moment, “tha policia e Denverit në një deklaratë, raportoi CNN.

Policia e Denverit thuhet se kishte siguruar “patrulla shtesë rreth rezidencave të drejtësisë”, raportoi Axios.

Një zëdhënës i Byrosë Federale të Hetimit (FBI) tha se byroja ishte “në dijeni të situatës dhe punonte me zbatimin e ligjit vendas”.

“Ne do të ndjekim me vrull hetimet për çdo kërcënim apo përdorim dhune të kryer nga dikush që përdor pikëpamjet ekstremiste për të justifikuar veprimet e tyre, pavarësisht nga motivimi”, tha zëdhënësi i FBI në një deklaratë.

Epoch Times kontaktoi FBI-në, Denver PD dhe Degën Gjyqësore të Kolorados për komente të mëtejshme.

Incidenti vjen pas vendimit të gjykatës së lartë të Kolorados, e cila përbëhet tërësisht nga të emëruar demokratë, se Presidenti Trump nuk ka të drejtë të paraqitet në zgjedhjet kryesore të shtetit, sepse ai ishte përfshirë në “kryengritje” gjatë 6 janarit 2021. , shkelje e Kapitolit të SHBA.

Mediat e trashëguara kanë vënë në dukje një analizë jo-publike që kanë marrë nga organizata jofitimprurëse Advance Democracy, e cila thuhet se vë në dukje ekzistencën e retorikës “fjalëzuese” – por jo kërcënime specifike – në postimet në internet që vijnë nga llogaritë e përdoruesve të mbështetësve të supozuar të Trump.

Gjykata e Lartë e SHBA i jep fitoren Trump | Faktet kanë rëndësi

Epoch Times kontaktoi Advance Democracy për një kopje të analizës dhe për një koment.

Policia e Denverit tha se do të vazhdojë të punojë me “partnerët tanë lokalë, shtetërorë dhe federalë të zbatimit të ligjit për të hetuar tërësisht çdo raport për kërcënime ose ngacmime” dhe të ofrojnë mbështetje të mëtejshme të sigurisë nëse dhe sipas kërkesës.

‘Paqësisht dhe Patriotikisht’

Presidenti Trump ka mohuar të jetë një “kryengritje” dhe në një postim të 24 dhjetorit në Truth Social, ai tha se kritikët e tij nuk e pranojnë gjithmonë se në fjalimin e tij të 6 janarit 2021 në Uashington, DC, ai kërkoi “paqësor”. protestë.

Ai deklaroi se paneli i Dhomës së Përfaqësuesve të 6 janarit “të hakerëve politikë dhe banditë” nuk “tregoi kurrë se unë përdora fjalët “në mënyrë paqësore dhe patriotike në fjalimin tim”.

“Ata në fakt bënë sikur këto fjalë nuk u shqiptuan kurrë,” shkroi ai më 24 dhjetor. “Politikë e shtrembër!!!”

Më 21 dhjetor, dy ditë pas vendimit të Gjykatës së Lartë të shtetit, Presidenti Trump mohoi të ishte një “kryengritës” ndërsa pohoi se etiketa në fakt i përket Presidentit Joe Biden për shkak të politikave të tij kufitare.

Ai vuri në dukje se u kërkoi anëtarëve të turmës që “në mënyrë paqësore dhe patriotike t’i bënin zërat tuaj të dëgjohen” në fjalimin e tij të 6 janarit 2021, në të cilin u tha anëtarëve të turmës që të shkonin drejt ndërtesës së Kapitolit.

Fushata e Trump e denoncoi vendimin si partizan, me presidentin Trump që e quajti atë një “turp për vendin tonë”.

Avokatët e tij u zotuan të apelojnë vendimin në Gjykatën e Lartë të SHBA.

Ndërkohë, presidenti Trump ka pohuar se paditë e shumta kundër tij janë pjesë e një “gjuetie shtrigash” politike dhe “ndërhyrje në zgjedhje”, duke vënë në dukje se ai po rritet në sondazhe ndërkohë që vlerësimet e pëlqimit të Presidentit Biden po bien.

Presidenti Biden nuk pranoi të komentonte vendimin e Gjykatës së Lartë të Kolorados, por u tha gazetarëve se “nuk kishte dyshim” se ish-presidenti ishte një kryengritës.

“Tani, nëse Amendamenti i 14-të zbatohet, unë do ta lë gjykatën të marrë atë vendim,” tha Presidenti Biden. “Por ai me siguri mbështeti kryengritjen, dhe kjo nuk ka dyshim për këtë. Dhe ai duket se po dyfishon gjithçka.”

Vendimi i Gjykatës së Lartë të Kolorados pritet të anulohet nga Gjykata e Lartë e SHBA.

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble:
https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm”
/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post ANALIZA/ Administrata e Joe Biden-it destabilizoi paqen në Lindjen e Mesme …
Next post Alarmante, numri i të vrarëve nga sulmet e Izraelit në Gaza shkon në 20.915 persona …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura