Presidenti Joe Biden bie në “greminë” në të gjitha sondazhet …

Presidenti aktual i SHBA Joe Biden është në shumë telashe – sondazhet e tregojnë atë gjithnjë e më shumë prapa rivalit të tij të supozuar të vitit 2024 dhe ish-presidentit Donald Trump. Në agregatin kokë më kokë, mesatarja e RealClearPolitics tregon se ai është prapa me 2.6 pikë përqindjeje.

Ndërsa më pak se një deficit prej tre pikësh një vit larg ditës së zgjedhjeve mund të mos tingëllojë në mënyrë të pakthyeshme të tmerrshme, sapo të gërmojmë më thellë, gjejmë edhe më shumë telashe për Presidentin Biden.

Para së gjithash, zgjedhjet presidenciale të 2024 nuk do të jenë një garë e pastër e dyanshme: gjithnjë e më shumë njerëz duket se janë të etur për t’u futur si të ashtuquajtur “kandidatë të palëve të treta”, edhe pse ka më shumë se tre parti të përfshira në këtë pikë.

Dhe, lajmi edhe më i keq për Bidenin, të gjithë vijnë nga e majta e spektrit politik.

I pari që deklaroi kandidimin e tij ishte filozofi afrikano-amerikan dhe aktivisti politik Cornel West, i cili fillimisht hodhi kapelën e tij në ring si kandidat për Partinë e Gjelbër, një grup që zakonisht konsiderohet si i majtë i demokratëve. Gjithashtu, Partia Demokratike tenton të marrë shumicën dërrmuese të votave të zezakëve në zgjedhjet presidenciale, zakonisht rreth 90 për qind. Megjithatë, me një figurë të madhe afrikano-amerikane gjithashtu në fletëvotim, një pjesë e asaj mbështetje ka të ngjarë të largohet.

Për demokratët u bë edhe më keq kur West vendosi të linte pas Partinë e Gjelbër dhe të kandidonte si i pavarur. Me këtë, partia rekrutoi kandidaten e tyre të vitit 2016 Jill Stein, e cila mori 1.07 për qind të votave popullore atëherë.

Ana e majtë e rreshtit u ngopur më tej kur Robert F. Kennedy Jr., djali i ish-Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA Robert F. Kennedy, i cili ishte gjithashtu vëllai i ish-presidentit të SHBA John F. Kennedy, u shkëput nga Partia Demokratike. I njohur me inicialet e tij, RFK Jr. po votonte rreth 15⁠–20 për qind në zgjedhjet paraprake demokratike. Në garën me pesë drejtime, ai aktualisht është në një mesatare prej 14.3 për qind.

Kur ai shpalli kandidimin e tij të pavarur, disa sondazhe treguan se ai po merrte më shumë mbështetje nga Donald Trump sesa Joe Biden. Gjatë pandemisë COVID, Kennedy ndau publikisht skepticizmin e tij mbi vaksinat e reja të zhvilluara, diçka që e lidhi atë më mirë me votuesit republikanë sesa demokratët. Duke pasur parasysh se ai ishte në gjendje të kapte një pjesë të konsiderueshme të elektoratit demokrat dhe ai mban mbiemrin e një prej Presidentëve demokratë më ikonë në historinë e SHBA-së, kishte disa dyshime për manipulim nga firmat e sondazheve të ngritura – megjithatë, në këtë pikë, as që ia vlen të analizohet kampionimi dhe pyetësori i atyre sondazheve tek. Kjo për shkak se, siç qëndron tani,

Joe Biden është pas Donald Trumpit me gjashtë pikë përqindje në agregatin RCP në sondazhet që marrin parasysh të pesë kandidatët kryesorë.

Ndërsa ka pasur raste të shumta të sondazheve të mëdha që mbivlerësonin kandidatët republikanë në disa gara të zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022, totali i sondazheve mbarëkombëtare nga RealClearPolitics doli të ishte jashtëzakonisht i saktë. Në ditën e zgjedhjeve, ai tregoi GOP-në me 2.5 pikë në votimin e përgjithshëm në zgjedhjet e Dhomës së Përfaqësuesve dhe ata përfunduan duke fituar me 2.8 pikë. Asnjë republikan nuk i humbi kurrë zgjedhjet nëse fitonte votën popullore (kjo ka ndodhur vetëm me demokratët deri më tani, gjithsej pesë herë në historinë e SHBA), kështu që nëse mesatarja e RCP qëndron, republikanët ka të ngjarë të marrin një fitore të madhe në 2024.

Për më tepër, senatori Joe Manchin i Virxhinias Perëndimore, i cili kohët e fundit njoftoi largimin e tij nga Partia Demokratike, shprehu gjithashtu interes për një kandidim të pavarur ose të palës së tretë.

Për më tepër, këto sondazhe nënvlerësuan performancën e Donald Trump në dy zgjedhjet e fundit ku ai mori pjesë. Në vitin 2016, ai ishte 3.2 pikë prapa Hillary Clinton në ditën e zgjedhjeve dhe humbi votën popullore me 2.1 (ndërsa fitoi kolegjin elektoral); dhe në vitin 2020, ai ishte pas Joe Biden me 7.2 pikë dhe përfundoi duke humbur me 4.5 pikë.

Javë larg zgjedhjeve, Trump ishte nën anketuar me diferenca edhe më të gjera. Në këtë pikë të mandatit të tij të parë, Biden kishte një epërsi prej 10.2 pikësh mbi të – që është një rezultat qesharak, meqë ra fjala, dhe një tregues i qartë i shtypjes sistematike të mbështetjes së Presidentit Trump nga media në atë kohë. Edhe senatori McCain humbi me ‘vetëm’ 7.2 pikë përqindjeje në vitin 2008, kur ai ishte kundër fushatës historike të të riut, karizmatik, Barack Obama për të qenë Presidenti i parë me ngjyrë, në mes të krizës financiare të vitit 2008, e cila ndodhi nën një President republikan në detyrë.

Joe Biden ka një vlerësim negativ të miratimit prej 21 pikësh në ekonomi
Vlerësimi neto i miratimit të Joe Biden aktualisht është në 14.7 pikë negative, me vetëm 40.7 për qind të votuesve që e miratojnë punën e tij si President, ndërsa 55.4 për qind nuk e miratojnë. Kjo është problematike në fillim (në këtë pikë të mandatit të tij, Donald Trump gëzonte mbështetjen e 43.5 për qind të elektoratit). Megjithatë, nëse e ndajmë performancën e tij sipas çështjeve kyçe, ka edhe më shumë lajme të këqija që vijnë në rrugën e administratës aktuale.

Sa i përket ekonomisë, ndoshta çështja më e rëndësishme nga të gjitha, Joe Biden është nën ujë me 21.3 pikë, me vetëm 38.1 për qind të votuesve që janë dakord me politikat e tij, ndërsa gati 60 për qind (!) e votuesve nuk janë dakord.

Për emigracionin, miratimi i tij neto është negativ 29.8 pikë; për krimin, është negative 20.8 pikë, dhe për politikën e jashtme, është negative 21.2 pikë, të gjitha më të ulëta se vlerësimi i përgjithshëm i miratimit të tij. Çështja e vetme që Presidenti Biden po shënon më mirë se performanca e tij e përgjithshme është lufta ruso-ukrainase, ku ai ka rënë me ‘vetëm’ 12.5 pikë.

Nuk është çudi që disa në vetë Partinë Demokratike të Bidenit, si ish-këshilltari i Obamës, David Axelrod ose Përfaqësuesi Dean Philips nga Minesota, kanë shprehur dyshime për shanset e tij në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, ose nëse ai duhet të kandidojë për rizgjedhje apo jo.

Në kohën e zgjedhjeve të vitit 2024, Joe Biden do të jetë 81 vjeç dhe ai tenton ta tregojë moshën e tij me gafat e tij të shpeshta dhe shfaqjet publike të konfuzionit. Donald Trump është gjithashtu një person i moshuar – ai do të jetë 78 vjeç kur të kandidojë vitin e ardhshëm – megjithatë, votuesit priren ta perceptojnë atë shumë më të ri se Joe Biden, siç sugjerohet nga të dhënat shtesë të sondazheve.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Hertz mezi shet 20 mijë makina elektrike dhe detyrohet ti ri’kthehet automjeteve me benzinë …
Next post Forcat e krahut të djathtë më në fund mund të gjejnë një zë të përbashkët në Evropë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura