Të gjithë kundër Komisionit të BE-së. Shpërthen rasti i mesazheve sekrete mes von der Leyen dhe Pfizer, një siklet për Brukselin …

Mesazhet e celularit, jane si ato që shkëmbehen mes miqve çdo ditë. Falë së cilës, Evropa do të kishte vendosur marrëveshjen për blerjen e miliona dozave të vaksinave kundër Covid, të paguara me ar. Çështja e mesazheve të supozuara mes presidentes së Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen dhe drejtuesve të lartë të kompanisë shumëkombëshe të barnave Pfizer vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes, si një rast i cili tashmë ka shpërthyer edhe në Parlamentin e Strasburgut me një pyetje dhe kërkesë, për tu sqaruar në seancë plenare.

Por kjo kaloi në heshtjen e turpshme të një Unioni që si gjithmonë e bën betejën e transparencës vetëm me fjalë, asnjëherë me vepra.

Një aferë që ka pasur një mbulim të madh mediatik në faqet e shtypit të huaj dhe që ka parë edhe Ligën të pozicionohet në këto orë, me eurodeputetët Marco Campomenosi dhe Marco Zanni që kërkojnë përgjigje nga von der Leyen përmes një deklarate zyrtare. Skandali doli në dritë për herë të parë në prill 2021, kur New York Times publikoi një artikull që përshkruante negociatat për blerjen e vaksinave Pfizer nga BE-ja përmes një shkëmbimi mesazhesh. Gazeta kishte kërkuar që të kishte akses në ato mesazhe me tekst, por Brukseli kishte shurdhër ndaj këtij rasti.

Kohët e fundit ishte Ombudsmanja Evropiane Emilie O’Reilly ajo që sulmoi Komisionin, duke kërkuar respektimin e atij parimi të transparencës, i cili është aq shpesh i përhapur. Dhe duke shpjeguar: “Mënyra e ngushtë në të cilën është trajtuar kjo kërkesë për akses publik do të thotë se nuk është bërë asnjë përpjekje për të identifikuar nëse këto mesazhe SMS ekzistonin. Kjo nuk i plotëson pritshmëritë e arsyeshme të transparencës dhe standardeve administrative në Komisionin”.

A do të jemi në gjendje t’i shkojmë ndonjëherë në fund të kësaj historie të mprehtë? E veshtire per tu thene. Komisioni është zotuar t’i përgjigjet Ombudsmanit Evropian O’Reilly deri në fund të prillit, por nuk është e sigurt që përmbajtja e mesazheve me tekst midis von der Leyen dhe CEO të Pfizer, Albert Bourla, përfundimisht do të bëhet vërtet e njohur për publikun. Me gjithë respektin për ata që ende shpresojnë të dinë të vërtetën, kur BE-ja është e përfshirë.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Serbia sfidon BE-në dhe SHBA-të – bëhet gati për luftë …
Next post VIDEO/ Spanjë: Pedro Sanchez urdhëron një operacion masiv policor për të shtypur fermerët …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura