VIDEO/ Spanjë: Pedro Sanchez urdhëron një operacion masiv policor për të shtypur fermerët …

Përballë përparimit gradual por të pamëshirshëm të mijëra fermerëve spanjollë që po demonstrojnë në të gjithë vendin për të kërkuar një sërë përmirësimesh, ekzekutivi spanjoll i Pedro Sánchez urdhëroi ndërhyrjen me forcë te policise, ku me më shumë se pesë mijë agjentë të mobilizuar vetëm për të parandalimi i hyrjes së traktorëve e të punëtorëve të fermave në Madrid dhe Valladolid, dy objektivat e tyre ishin për këtë të shtunë.

Tensioni është maksimal dhe tashmë janë deri në 20 persona të arrestuar për përleshje me agjentët e trazirave dhe më shumë se tetë mijë persona të identifikuar të cilët parashikohet të gjobiten me sanksione të shkallëve të ndryshme.

PROTESTA E FERMEREVE EUROPIANE KUNDRA BE:

Në ditën e katërt radhazi të protestave të fermerëve spanjollë, mijëra njerëz vazhdojnë të protestojnë në autostrada, rrugët e qytetit dhe në hyrje-daljet e tregjeve të mëdha ushqimore. Objektivi është të provokojë një krizë mungesash dhe në këtë mënyrë të tërheqë vëmendjen e autoriteteve në mënyrë që ata të marrin parasysh kërkesat e tyre, të cilat, si pjesa tjetër e fermerëve evropianë, kërkojnë një sërë reformash në rregulloret mjedisore evropiane, përveç rishikimit të Marrëveshjet e tregtisë së lirë në negociata me Mercosur, ndër të tjera, duke pasur parasysh se ka klauzola që mund të përfaqësojnë konkurrencë të pandershme për veprimtarinë e tyre profesionale.

Ndër qytetet që fermerët spanjollë arritën të depërtonin dhe të hynin me traktorët e tyre, mbi të gjitha spikaste qyteti Zamora, ku qindra automjete bujqësore e tronditën qytetin, përveç Pamplonës, Oviedos dhe Zaragozës. Por objektivi kryesor i protestuesve është të hyjnë masivisht në Madrid, ku ata aspirojnë të mblidhen para zyrave të Ministrisë së Bujqësisë dhe Valladolid, ku do të mbahet gala e çmimeve të filmit Goya të shtunën mbrëma dhe në të cilin përfaqësues të shquar do të marrë pjesë e politikës spanjolle, e drejtuar nga presidenti i qeverisë, Pedro Sanchez, i cili deri më sot nuk është takuar me përfaqësuesit e fermerëve. Siç kanë bërë politikanë të tjerë rajonalë, si presidenti i Katalonjës, nacionalisti Pere Aragonés, andaluziani Juan Manuel Moreno Bonilla ose socialisti që kryeson Asturias, Adrián Barbón.

(Ndiqni këtë postim tek PATRIOTIK MEDIA)

Qeveria urdhëroi mobilizimin e më shumë se 1300 policëve të trazirave vetëm në afërsi të Valladolidit për të bllokuar kalimin e fermerëve dhe për të garantuar që ceremonia e ndarjes së çmimeve të filmit të kalojë pa incidente, por nga platformat e mobilizimit të punëtorëve të fushës paralajmërohet se ata do të bllokojnë vendin ku do të zhvillohet ceremonia, Panairi i Kongreseve të qytetit.

Përveç Spanjës, mobilizime intensive u regjistruan edhe në Itali dhe Poloni, ku mijëra fermerë gjithashtu bllokuan rrugët dhe denoncuan kushtet e pasigurta në fshat. Në Poloni, për shembull, kalimet kufitare me Ukrainën u mbyllën në Hrebenne dhe Dorohusk, ndërsa në qytetin perëndimor të Poznanit, policia vlerësoi se rreth 1,400 traktorë dolën në rrugë dhe mbërritën në zyrën e guvernatorit rajonal. Protestuesit ndezën flakë dhe vendosën një arkivol që përfaqësonte vdekjen e bujqësisë polake, si dhe një karrocë dore plot me pleh organik me një flamur të Bashkimit Evropian (BE) të gozhduar mbi të.

Nga Brukseli, nënkryetari ekonomik i Komisionit Evropian (KE), Valdis Dombrivskis, doli në mbrojtje të marrëveshjeve të tregtisë së lirë me vendet e treta, duke konsideruar se ato janë “pozitive” për sektorin e bujqësisë evropiane. “Në Bashkimin Evropian tashmë kemi bërë shumë studime për ndikimin e marrëveshjeve të tregtisë së lirë të BE-së dhe ajo që shohim është se ndikimi i tyre kumulativ për sektorin e bujqësisë është pozitiv. “Meqenëse këto marrëveshje tregtare promovojnë eksportet evropiane dhe nuk kanë shkaktuar deformime në tregun e brendshëm”.

Dombrivskis njoftoi gjithashtu se nga BE-ja “ne po vazhdojmë negociatat me një numër të madh partnerësh, dhe se nuk mund të them se cili do të jetë takimi i radhës sepse negociatat tona bazohen në thelb, pa afate të sakta”, tha ai, duke iu referuar marrëveshjes me Mercosur, të cilën ate e kundërshtojnë në mënyrë ballore presidentët e Francës dhe Irlandës, respektivisht Emmanuel Macron dhe Leo Varadkar. “Negociatat do vazhdojnë, ne jemi të fokusuar në adresimin e çështjeve mjedisore në marrëveshjen me Mercosur, duke përforcuar dimensionin e qëndrueshmërisë. “Puna vazhdon, nuk është e afërt, por negociatat vazhdojnë”, tha zëvendëspresidenti evropian.

Ndajeni këtë artikull tek miqtë tuaj:

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive?
Na ndiqni në Facebook: https://www.facebook.com/stopfake.al/
Abonohuni në kanalin tonë në Rumble: https://rumble.com/user/NewsPatriotikMedia
Telegram Chanel: https://t.me/patriotikmedia Twitter: https://twitter.com/PatriotikMedia
“Nuk bëhesh gazetar për te qene, i njohur por për të qene i dobishëm” /Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Të gjithë kundër Komisionit të BE-së. Shpërthen rasti i mesazheve sekrete mes von der Leyen dhe Pfizer, një siklet për Brukselin …
Next post Hetimi “bombë”/ Report zbulon dokumentat sekrete për marrëveshjen midis Pfizer dhe Bashkimit Evropian – Më në fund e gjithë e vërteta po del!
error: Ky publikimet jane te mbrojtura